Plany Marketingowe
Plany marketingowe mają obowiązek istnieć jako jasne i proste połączenie decydujących trendów marketingowych, najistotniejszych docelowych segmentów rynku oraz ich wymagań w obszarze zapewniania wartości i zaplanowanych rodzajów nadania ofercie organizacji większej wartości aniżeli oferty planowane przez konkurentów.
Muszą one równocześnie wskazywać priorytety w obrębie celów i strategii marketingu oraz zademonstrować implikacje finansowe działań.Tworzenie planów marketingowych – nie takie proste, jak mogłoby się wydawać.
Choć tworzenie planów marketingowych może wyglądać jak nieskomplikowany proces przebiegający w kolejnych, z góry określonych etapach, to tak naprawdę jest to wielostronna, złożona działalność przecinającą granice między funkcjami i dotykająca wszystkich aspektów działalności firmy. Nie ma jednego złotego środka, który mogliby stosować wszyscy zainteresowani tworzeniem planów marketingowych.
Rzeczy, które nie powinny występować w planach marketingowych Plany marketingowe powinny być wolne od poniższych błędów.
Z przykrością trzeba stwierdzić, że pod płaszczykiem planu marketingowego demonstruje się częstokroć przewlekłe i fałszywe kompilacje niepowiązanych z sobą fragmentów. Błędy pokazane poniżej, są tymi, które występują najczęściej – należy ich unikać ze wszelką cenę, ponieważ ich wystąpienie sprawia, że przygotowany dokument znacznie traci na wartości.
Analiza rynku obejmuje o wiele więcej informacji niż to jest niezbędne, bez żadnych podpowiedzi dotyczących ich implikacji dla aktywności marketingowej. Z rzadka sygnalizuje się decydujące segmenty. Tą nazwą definiuje się często sektory działalności albo produkty, natomiast nie grupy nabywców o pokrewnych potrzebach. Sytuacja konkurencyjna nie jest poprawnie przeanalizowana, a plany nie obejmują żadnych przedsięwzięć konkurentów poczynionych w odpowiedzi na działania firmy.
Analizy mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń (SWOT) sporadycznie w sposób zrozumiały określają wartość wymaganą przez pojedyncze segmenty. Raz za razem są nadto powierzchowne, by zdołały prowadzić do jednoznacznych stwierdzeń kształtujących istotę postępowania.
Charakterystyczne kompetencje firmy sporządzającej plan marketingowy sporadycznie są adekwatnie wydzielone i zagospodarowane. Plany marketingowe zawierają analizy SWOT z rzadka są bezdyskusyjne i logicznie podsumowywane w sposób zawierający akceptowalne znacznie pojedynczych komponentów i relatywną siłę firmy w osobnych aspektach. Cele marketingu częstokroć myli się ze strategiami marketingowymi i nie wyprowadza się ich racjonalnie z portfela produktów i rynków.
Nie zawsze bez owijania w bawełnę przedstawia się implikacje realizacji planów marketingowych dla zasobów firmy. Komunikacja marketingowa, np. reklama jest niespójna i opiera się na nawyku, zamiast w skoncentrowany sposób skoncentrować się na wartości żądanej przez zachęcające segmenty rynku. Definiowanie cen nie opiera się na żadnej klarownej logice.
Kanały marketingowe uważa się, jako oczywiste same przez się, zamiast posłużyć się nimi jako decydujące źródło innowacji i odróżniania od innych na rynku. Zarządzanie relacjami z klientami przekazuje się działowi zajmującemu się obsługą informacji bądź działom operacyjnym.